جمعیت هلال احمر شهرستان ایرانشهر
                                                                       آشنایی با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ایران در اولین اساسنامه « جمعیت شیر و خورشید سرخ »…
...
آخرین مطالب انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
[Forum_Post_Title] [Forum_Post_Count_Answer] [Forum_Post_Hit] [Forum_Post_Last_Author]

                                  

                                    آشنایی با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

در ایران در اولین اساسنامه « جمعیت شیر و خورشید سرخ » در سال 1313 (ه- ش) به مسئله جوانان اشاره و برای تشکیلات آن نظامنانه مخصوص در نظر گرفته شد ( فصل 3، ماده63 و 64). سازمان جوانان جمعیت عملا ً در آبان ماه سال (1326 ه ش ) بنا به در خواست جمعیت وقت و تصویب اساسنامه آن با همکاری وزارت فرهنگ و هنر ( آموزش و پرورش ) تاسیس شد .

با توجه به گسترش فعالیت های مربوط به جوانان در سطح دانشگاهها و تشکیل گروههای امداد از جوانان داوطلب در سراسر کشور و عدم پیش بینی لازم در اساسنامه (مصوب سال 1326 ه ش ) در خصوص نحوه جذب و به کار گیری این بخش فعال از جوانان ، این مهم موجب اصلاح و تغییر اساسنامه در سالهای 1345 و 1346 گردید . به دنبال تجدید نظر در اساسنامه و به منظور گسترش فعالیت های جوانان عضو جمعیت ، مرکزی با عنوان « خانه جوانان » در سال 1348 (ه ش) به عنوان مکمل فعالیت جمعیت در ارتباط با جوانان و زیر نظر سازمان جوانان شیر و خورشید سابق تاسیس شد .

اولین خانه جوانان در خرمشهر شروع به فعالیت نمود و تعداد این خانه ها در سال 1351 به 10 واحد ، در سال

1353 به 13 واحد و در سال 1357 به 20 واحد افزایش یافت که شامل شهرهای خرمشهر ، آبادان ، کرمانشاه ، قم ، همدان ، مهاباد ، شمیران ، میانه ، مراغه ، رشت ، تبریز ، ارومیه ، مرند ، شبستر ، بابل ، ساری ، بجنورد ، سمنان ، شاهرود و بوشهر بود .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، خانه های جوانان هلال احمر با وظایف مشخص و تهیه دستورالعمل اجرایی که در تاریخ 2 مرداد ماه 1360 به امضای سرپرست جمعیت وقت هلال احمر و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در جمعیت رسیده بود به کار خود ادامه دادند . در فروردین سال 1361 بنا به تصویب هیئت اجرایی جمعیت خانه های جوانان به مراکز پرورش اسلامی تغییر نام یافت و از خرداد ماه 1361 بنا بر مصوبه دیگری از هیئت اجرایی جمعیت ، مراکز پرورش اسلامی به صورت مستقل تحت عنوان سرپرستی مراکز پرورش اسلامی جوانان هلال احمر به عنوان زیر مجموعه ای از معاونت خدمات اجتماعی به کار خود ادامه دادند . در سال 1373 با تصویب هیئت اجرایی ، سرپرستی اداره کل مراکز پرورش اسلامی جوانان از معاونت خدمات اجتماعی جدا شد و مستقلاًً به سطح معاونت با عنوان (معاونت فرهنگی) ارتقاء یافت .

در سال 1378 با تغییر تشکیلات جمعیت ، معاونت فرهنگی و سازمان جوانان (سابق) در هم ادغام شد و تحت عنوان

« سازمان جوانان جمعیت هلال احمر» به فعالیت پرداخت لازم به تذکر است که هر چند عنوان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ، حفظ شده است ولی در تشکیلات جدید اعضا صرفاً منحصر به دانش آموزان نیستند نوع تشکیلات و فعالیت ها نیز تغییر کرده است .

اهداف سازمان جوانان

براساس بند 7 ماده 3 اساسنامه جمعیت هلال احمر ، اهداف زیر برای سازمان جوانان عنوان شده است :

اداره امور جوانان جمعیت و توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها و فعالیتهای مربوط به آنها

تربیت و آموزش جوانان به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادی و عام المنفعه

وظایف سازمان جوانان :

- عضو گیری از بین نوجوانان و جوانان داوطلب و سازماندهی آنان در گروهها و واحد های سازمانی

- معرفی فعالیتهای جمعیت هلال احمر و اعضای سازمان جوانان به جامعه و جلب همکاری مردم و نهاد ها

-آموزش نوجوانان به ویژه در زمینه امداد و کمکهای اولیه به منظور کسب آمادگی و شرکت در فعالیتهای امدادی و عام المنفعه

-ایجاد و توسعه فضای های مناسب به منظور غنی سازی اوقات فر اغت اعضای سازمان جوانان

-ارائه خدمات اجتماعی به جوانان آسیب دیده در چهار چوب اهداف و برنامه های سازمان جوانان

عضویت در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

بر اساس ماده 6 اساسنامه جمعیت هلال احمر ، هر کس از زن و مرد و کوچک و بزرگ بدون ملاحظات سیاسی ، مذهبی ، نژادی و با رعایت اساسنامه و مطابق آئین نامه عضویت می تواند عضو جمعیت گردد لازم به ذکر است شرط سنی برای عضویت در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جوانان دیروز، امروز ، فردا می باشد . افراد واجد شرایط پس از تکمیل فرم عضویت به عضویت سازمان در می آیند .

وظایف اعضاء

عضویت در یکی از گروهای بشر دوستانه ( گروه هایی هستند که براسای اهداف اصلی جمعیت هلال احمر تشکیل شده و راهکاری عملی برای رسیدن به آن اهداف می باشد )

شرکت در دوره های آموزشی سازمان

شرکت در امداد رسانی در حوادث ، طبق وظیفه تعیین شده از طرف مسئولین ذیربط

شرکت در فعالیتهای بشر دوستانه و عام المنفعه سازمان

شرکت در مانورها و همایش ها

عناوین گروههای بشر دوستانه

گروه تسکین آلام بشری

گروه صلح و دوستی و تفاهم

گروه تامین احترام انسانها

گروه حمایت از زندگی و سلامت انسانها

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر،در اجرای بند۷ از ماده ۳ اساسنامه جمعیت هلال احمر،مصوب ۸/۲/۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی جهت اداره امور جوانان جمعیت تشکیل شده است.

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بعنوان قدیمی‌ترین تشکل در حوزه جوانان کشور و با عمر بیش از شصت ساله به تعبیری گذرگاه ورودی داوطلبان وجوانان به جمعیت هلال احمر محسوب می‌شود.
افراد پس از عضویت در این سازمان و سازماندهی در کانونهای غنچه‌های هلال، دانش‌آموزی، دانشجوئی، جوانان و طلاب و آشنایی با اهداف و وظایف و آموزش اصول و اهداف در جهت نهادینه‌سازی و ترویج آموزه‌های خدمات داوطلبانه و نوع‌دوستانه و صلح و دوستی و مهرورزی در جامعه و فعالیت‌های عام‌المنفعه و بشردوستانه و امداد و کمک‌های اولیه به طوری که یک جوان با تقویت روحیه‌ی نوعدوستی و کمک به همنوعان و ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی با آموزه‌های علمی امدادرسانی و کمک‌های اولیه در زمان حوادث به کمک مردم آسیب‌دیده بشتابد و در صورت تمایل و توانمندی و گذر از آزمون‌های تخصصی برای ادامه‌ی مسیر خدمت‌رسانی در کوتاه مدت جذب سازمان امداد و نجات و در دراز مدت و بعد از ۲۹ سالگی جذب سازمان داوطلبان گردد و یا کماکان در سازمان جوانان همکاری و مشارکت داشته باشد.
اما در سال  ۱۳۹۰ عضویت سازمان جوانان هلال احمر از طریق ماه نو انجام می شود بعد از در خواست از طیق سایت ماه نو سازمان جوانان هلال احمر بعد از تایید با یک برگ فتوکپی شناسنامه به دبیر مربوطه کانون مراجعه کرده و بعد از تایید دبیر داوطلب رسما عضو امور جوانان خواهد بود .
طبقه بندی: معرفی هلال احمر و خدمات آن, سازمان های زیر مجموعه هلال احمر, حوزه های ستادی, حوزه جوانان,
برچسب ها: آشنایی با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر, شناخت سازمان جوانان هلال احمر, تاریخ تاسیس سازمان جوانان, تاریخ تاسیس سازمان جوانان هلال احمر,
بازدید (582)

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 6 نفر مجموع امتیاز : 10


مطالب مرتبط:

صدور کارت عضویت امور جوانان هلال احمر
تاریخچه تأسیس هلال احمر
.: Designed By Night-Skin.com - Seo & Translate By SeoGaleb.Ir :.


[ طراحی : نایت اسکین سئو و ترجمه: سئو قالب ] [ Weblog Themes By : Night Skin ]


جمعیت هلال احمر شهرستان ایرانشهر

                                                                       آشنایی با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ایران در اولین اساسنامه « جمعیت شیر و خورشید سرخ »…

سئو قالب

آرشیو

فروم

Site Map

عناوین

SeoGaleb.Ir